NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание
5560
Под прожектора

Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото". Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“. „Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал

| 17 Октомври 2024, 20:08 ч.
Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание
Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание
Снимка © Благой Кирилов / БТА

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.

Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.

„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.

Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки

Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова. 

Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство. 

За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл

Планинска коза, слонове, вълк, пеликани, маймуни, котка и пирани се появиха по улиците в различни части на Лондон … Всички тези животни са герои в най-новата серия от изображения на британския уличен творец Банкси. Той е известен със своите загадъчни творения, най-често вдъхновени от актуални събития и наболели проблеми в обществото. 

Седем графита за седем дни на седем различни места в Лондон показа миналата седмица артистът, който грижливо крие своята самоличност. И за да няма съмнение, че е техен автор, Банкси публикува изображенията в профила си в "Инстаграм". Без обяснения - тълкуванията какво символизира серията от животни той остави на въображението на публиката. 

Последната му творба от неделя, 11 август, изобразява пасаж пирани и е нарисувана върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата "Сейнт Пол" в

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.

„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев. 

Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните български средновековни царе – Иван Шишман. „Той е една добре известна личност в българската история, в научните среди и в общественото пространство. За него обаче знаем твърде малко от гледна точка на конкретни факти, свързани с неговия живот. Знаем също толкова малко и по отношение на начините, по които той се отнася и се справя с най-важния и най-драматичния въпрос на своето време, а именно османското завоевание, което слага край на съществуването на средновековната българска държава“, поясни Русев.

ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗВОРИ КАТО ИНСТРУМЕНТИ НА ИСТОРИЦИТЕ

Според думите на д-р Русев един от основните инструменти, с които историците могат да реконструират този период от историята, е историческата традиция на самите завоеватели от османската държава. „Тази традиция се състои от много текстове на много езици – османо-турски, персийски, дори на арабски език. Всички тези писмени системи съществуват и си взаимодействат в османската държава по това време. Едни от най-ранните извори датират от втората половина на 15-и век“, обясни Делян Русев.

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредни

След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП. 

Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.

Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.

През март принцесата на Уелс се обърна ди

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

По силата на своите научни занимания се фокусирам върху тези исторически паметници, които са по-слабо познати, каза още той. Някои по-важни отдавна са преведени дори на български, но много малка част от тази традиция е достъпна за българския читател и изследователи, които рядко се занимават с въпросния период, добави Русев.

Историкът отбеляза, че основният извор, който е използвал в научното си изследване, е съчинение от средата на 15-и век, написано на османо-турски език от османския автор Енвери. „Това съчинение отдавна е познато на историците, но в други свои части то е доста дълго римувано произведение, каквито са много исторически съчинения в онази епоха. Те изпълняват както научна, така и литературна функция“, обясни той.

Делян Русев отбеляза, че частите от съчинението на Енвери, които се отнасят до 14-и и 15-и век, са много слабо познати и използвани от историците. „В тази връзка в последните години, работейки с това съчинение, попаднах и анализирах един твърде любопитен пасаж. Той засяга съдбата на българската принцеса Кера Тамара, сестрата на Иван Шишман“, допълни Русев.

Въпросът с приемането на османската власт е тясно свързан със съдбата на Кера Тамара, тъй като редица извори сочат, че тя е била дадена за съпруга на османския владетел, каза още той. „Това е характерна практика за Средновековието – бракът се установява с договор, чрез който се фиксира подчиненото положение на царя. Въпросът тук е кога това става, а Енвери също не дава конкретен отговор“, отбеляза още Русев.

ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕТО НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗВОРИ ДАВАТ НОВ ПРОЧИТ НА ИСТОРИЯТА

Енвери обвързва събитията около сестрата на Иван Шишман с битката при Косово поле, която е белязала много важен етап от османското завоевание през 1389 година, обясни д-р Русев. „Това ме накара да преразгледам и някои други извори, свързани с датировката на това събитие. И тук много важно е да се отбележи, че „новото“ като извор е този текст на Енвери, но по-важното е не да се представят нови неща в смисъла на сензационни открития, а по-скоро методологията и работата с историческите извори“, каза той.

„За професионалния историк историята е наука и тя си има своя инструментариум. За мен това е именно специфичният подход към османската историографска традиция. С този подход се опитвам да докажа, че досегашните теории за това, че Иван Шишман е станал османски васал, приема османското господство още през 70-ти години на 14-и век, сравнително рано в своето управление, нямат основание в изворите“, отбеляза Русев. Според него това вероятно се е случило доста по-късно през 80-те години на 14-и. „Може би и най-вероятно, след османското завладяване на София. Може би се случва около 1383 или 1384 година“, допълни той.

Това откритие донякъде би могло да промени нашата оценка за личностите в онези събития и конкретно за цар Иван Шишман, който в нашата традиция се разглежда обикновено като не слаб, но не и блестящ владетел, коментира д-р Русев. „Основният проблем, свързан с изучаването на този период, са твърде оскъдните исторически свидетелства, които са създадени в съвремието на събитията. Поради това в историографията съществуват много догадки, много хипотези, свързани с отделни аспекти на неговите живот и дейност. В публичното пространство, извън средите на професионалните историци неговата личност се свързва с още повече легенди“, каза още той.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Много е важно това, което ни давате, защото така ще продължим още поне трийсетина години, каза Атанас Пенев на публиката в зала 1 на НДК. На 20 ноември бе първият от двата концерт ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще представи свои творби от последните 4 години в ретроспективна изложба. Експозицията ще бъде официа ...
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Тикер в 00:00 ч.
Художникът, графичен дизайнер и университетски преподавател Красимира Друмева ще ...
Начало Под прожектора
5560
Под прожектора

Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание.Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".

| 17 Октомври 2024, 20:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание
Д-р Делян Русев: Цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели при събитията около османското завоевание
Снимка © Благой Кирилов / БТА

Преразглеждането на изворите помага да видим, че десетилетия наред цар Иван Шишман е един от най-непокорните владетели спрямо събитията около османското завоевание. Това каза историкът д-р Делян Русев тази вечер в Регионалния исторически музей в София, под куполите на „Ларгото".

Лекцията му с дискусия на тема „Цар Иван Шишман и османското завоевание: нови извори и тълкувания“ е част от историческа лектория „Академичен месец и ½“.

Васил Петров ще гостува във Велико Търново с концерт, посветен на 30-годишната му сценична дейност, съобщиха организаторите на събитието.

Певецът ще излезе на сцената на Летния театър на 12 август заедно с Врачанската филхармония с диригент Христо Павлов. Специален гост в програмата е цигуларката с многобройни награди от международни конкурси Зорница Иларионова. Тя ще партнира на Васил Петров в няколко песни и ще представи класически и филмови теми, отличени с награди "Оскар". Участие ще вземат също Йордан Тоновски (пиано), Христо Минчев (бас) и Кристиан Желев (барабани).

За да отбележи три десетилетия на сцена, Васил Петров е подготвил за почитателите си специална програма The Best of. Тя включва избрани песни от неговия репертоар, поднесени с елегантния му маниер и мащабна оркестрация с джаз нюанси, посочват организаторите.

В нея има песни от различни албуми

Двайсет известни художници ще вземат участие в Lucky Hunt Sofia Graffiti Festival на 14 и 15 септември.

Те ще изрисуват над 1000 кв. м. площ в София, а програмата е посветена на домашните любимци и класическите автомобили, съобщават организаторите.

„Популярното събитие, посветено на графити културата у нас, ще допринесе за преобразяването на над 1000 кв. м“, отбелязват от екипа. Фестивалът се организира от екипа на Sofia Graffiti Tour съвместно с благотворителната организация Lucky Hunt Foundation, която помага активно на стотици бездомни кучета, котки, понита, магарета и други животни в беда. Достъпът до събитието е безплатен за всички желаещи, уточняват те.

Освен локацията, новост в програмата тази есен е и специалната творческа работилница, водена от популярната художничка Елена Мишева. Тя ще демонстрира акварелни техники, с които всеки

Модерен балет „Вега“ от Търговище ще участва в международен артденс фестивал в Румъния. Това е първо излизане на състава, който работи към Центъра за младежки дейности и инициативи, извън граница в над 30-годишния му творчески път. Домакин на проявата е Националният дворец на децата в Букурещ, съобщи художественият ръководител на състава Марианна Савова. 

Представянето на талантите от Търговище идва след покана от организаторите на фестивала - представители на световната танцова организация за деца, непрофесионалисти. Търговищките творци получават поканата след участието си на фестивала „Трикси“ в Балчик през летните месеци. Тогава танцьорите на Савова печелят Гран при и три първи награди и завладяват сърцата на публиката и на професионалистите в областта на танцовото изкуство. 

За северната ни съседка ще отпътува група от 31 деца и мл

Планинска коза, слонове, вълк, пеликани, маймуни, котка и пирани се появиха по улиците в различни части на Лондон … Всички тези животни са герои в най-новата серия от изображения на британския уличен творец Банкси. Той е известен със своите загадъчни творения, най-често вдъхновени от актуални събития и наболели проблеми в обществото. 

Седем графита за седем дни на седем различни места в Лондон показа миналата седмица артистът, който грижливо крие своята самоличност. И за да няма съмнение, че е техен автор, Банкси публикува изображенията в профила си в "Инстаграм". Без обяснения - тълкуванията какво символизира серията от животни той остави на въображението на публиката. 

Последната му творба от неделя, 11 август, изобразява пасаж пирани и е нарисувана върху караулка на лондонската полиция на хълма Лъдгейт - близо до катедралата "Сейнт Пол" в

Уличният художник Банкси изглежда сложи край на серията, посветена на животни, след като творецът качи снимки на творбите на уебсайта си, предаде ДПА.

От понеделник, 5 август, художникът, чиято самоличност е неизвестна, но за която се спекулира широко, започна да публикува в своя профил в Инстаграм фотографии на произведения, изобразяващи различни животни.

Първата беше на коза, под която падат камъни, нарисувана на сграда близо до моста Кю в югозападната част на Лондон.

Последваха два силуета на слонове с протегнати един към друг хоботи, на сграда близо до Челси.

На следващия ден творецът продължи с три маймуни, които изглеждаха сякаш се люлеят на мост в Източен Лондон.

В четвъртък, 8 август, четвъртото произведение от колекцията на Банкси - виещ вълк върху сателитна чиния, разположена на покрив в Пекъм - беше свалено по-малко от час с

„Основният въпрос, който днес разглеждам, е кога Иван Шишман става османски васал. Кога приема върховната власт на тогавашния османски владетел Мурад Първи (1326-1389), без да бъдат все още завладени българските земи на Търновското царство“, каза д-р Делян Русев. 

Той отбеляза, че представя нови свои интерпретации и извори, които са свързани с управлението на един от последните български средновековни царе – Иван Шишман. „Той е една добре известна личност в българската история, в научните среди и в общественото пространство. За него обаче знаем твърде малко от гледна точка на конкретни факти, свързани с неговия живот. Знаем също толкова малко и по отношение на начините, по които той се отнася и се справя с най-важния и най-драматичния въпрос на своето време, а именно османското завоевание, което слага край на съществуването на средновековната българска държава“, поясни Русев.

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“, в който дава възможност за среща на десет творци, които си партнират в създаването на произведения по дадена тема.

В предизвикателството тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тема „Докосване“; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов - „Обикновено“; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират идеята за „Дим“; Иво Бистрички и Ралица Стоицева - „Левитация“; Марияна Маринова и Мими Добрева - „Езерото“.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. тя обясни, че се спира на петима участници според тяхната стилистиката и им предоставя възможността те да изберат своя събеседник и тема в проекта. Почти винаги обаче се оказва, че нейната идея за партньор съвпада с тяхната.

Екипът на галерията посредни

След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП. 

Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.

Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.

През март принцесата на Уелс се обърна ди

Мецосопраното Светлина Стоянова гостува на закриването на 15-ото издание на фестивала „Опера в Летния театър“ във Варна. Концертът е тази вечер. Диригент на оркестъра на Варненската опера ще бъде маестро Диан Чобанов. В оперната гала ще участват и сопраните Йоана Железчева и Пилар Гаридо, баритонът Матео Манчини, тенорът Рейналдо Дроз и басът Гео Чобанов. В програмата са включени откъси от творби на Моцарт, Белини, Росини, Бизе, Гуно, Доницети.

Това е първа изява на варненска сцена на Светлина Стоянова, която прави международна кариера в Миланската скала, Виенската щатсопера, оперните театри в Хамбург, Цюрих, Мюнхен. Тя е най-високо класираната певица на конкурса Le Grand Prix de l’Opera през 2016 г., информират от Театрално-музикалния продуцентски център във Варна. Щатен солист е на Виенската Щатсопера в два поредни сезона (2018-2020). Светлина Стоянова

Партитура на неизвестен валс на Фредерик Шопен, писана преди около двеста години, е открита в хранилището на Библиотека и музей "Морган" в Ню Йорк, съобщи електронното издание на британския в. "Гардиън".

Ръкописът, с написано на ръка името на Шопен, е намерено от куратор през пролетта.

"Помислих си какво ли може да е това, не познах музиката", каза пред  в. "Ню Йорк таймс" кураторът Робинсън Макклелън. Първоначално той не бил сигурен, че става дума за творба на Шопен. Преснимал партитурата и я изсвирил на пиано в дома си. Консултирал се с учен от университета на Пенсилвания, който е експерт по творчеството на полския композитор, преди от музея да изследват мастилото и хартията и да обявяват находката за оригинал на Шопен. Графологичната експертиза също показала съвпадение с почерка на Шопен.

Напълно убедени сме в заключенията си, каза Макклелън. От музея смят

Музей в Нидерландия откри в кошче за боклук едно от произведенията си на модерното изкуство, което наподобява две празни бирени кутии, предаде АФП. 

Творбата е била изхвърлена от служител, който решил, че експонатът е отпадък.

Произведението, озаглавено Tous les bons moments que nous avons passeйs ensemble ("Всички хубави моменти, които изживяхме заедно") на френския творец Александър Лаве, на пръв поглед прилича на две празни бирени кутии, като едната е смачкана.

Това обаче са две кутии, старателно изрисувани на ръка с акрил. "В създаването им са вложени много време и усилия", казват от музея, цитирани от АФП.

Техник в културната институция не разбрал художествената им стойност и ги изхвърлил в кофата за боклук, докато творбата била изложена в стъклена асансьорна шахта.    Фроуке Будинг от музея LAM в Лисе, в западната част на Нидер

ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗВОРИ КАТО ИНСТРУМЕНТИ НА ИСТОРИЦИТЕ

Според думите на д-р Русев един от основните инструменти, с които историците могат да реконструират този период от историята, е историческата традиция на самите завоеватели от османската държава. „Тази традиция се състои от много текстове на много езици – османо-турски, персийски, дори на арабски език. Всички тези писмени системи съществуват и си взаимодействат в османската държава по това време. Едни от най-ранните извори датират от втората половина на 15-и век“, обясни Делян Русев.

По силата на своите научни занимания се фокусирам върху тези исторически паметници, които са по-слабо познати, каза още той. Някои по-важни отдавна са преведени дори на български, но много малка част от тази традиция е достъпна за българския читател и изследователи, които рядко се занимават с въпросния период, добави Русев.

Историкът отбеляза, че основният извор, който е използвал в научното си изследване, е съчинение от средата на 15-и век, написано на османо-турски език от османския автор Енвери. „Това съчинение отдавна е познато на историците, но в други свои части то е доста дълго римувано произведение, каквито са много исторически съчинения в онази епоха. Те изпълняват както научна, така и литературна функция“, обясни той.

Делян Русев отбеляза, че частите от съчинението на Енвери, които се отнасят до 14-и и 15-и век, са много слабо познати и използвани от историците. „В тази връзка в последните години, работейки с това съчинение, попаднах и анализирах един твърде любопитен пасаж. Той засяга съдбата на българската принцеса Кера Тамара, сестрата на Иван Шишман“, допълни Русев.

Въпросът с приемането на османската власт е тясно свързан със съдбата на Кера Тамара, тъй като редица извори сочат, че тя е била дадена за съпруга на османския владетел, каза още той. „Това е характерна практика за Средновековието – бракът се установява с договор, чрез който се фиксира подчиненото положение на царя. Въпросът тук е кога това става, а Енвери също не дава конкретен отговор“, отбеляза още Русев.

ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕТО НА ИСТОРИЧЕСКИТЕ ИЗВОРИ ДАВАТ НОВ ПРОЧИТ НА ИСТОРИЯТА

Енвери обвързва събитията около сестрата на Иван Шишман с битката при Косово поле, която е белязала много важен етап от османското завоевание през 1389 година, обясни д-р Русев. „Това ме накара да преразгледам и някои други извори, свързани с датировката на това събитие. И тук много важно е да се отбележи, че „новото“ като извор е този текст на Енвери, но по-важното е не да се представят нови неща в смисъла на сензационни открития, а по-скоро методологията и работата с историческите извори“, каза той.

„За професионалния историк историята е наука и тя си има своя инструментариум. За мен това е именно специфичният подход към османската историографска традиция. С този подход се опитвам да докажа, че досегашните теории за това, че Иван Шишман е станал османски васал, приема османското господство още през 70-ти години на 14-и век, сравнително рано в своето управление, нямат основание в изворите“, отбеляза Русев. Според него това вероятно се е случило доста по-късно през 80-те години на 14-и. „Може би и най-вероятно, след османското завладяване на София. Може би се случва около 1383 или 1384 година“, допълни той.

Това откритие донякъде би могло да промени нашата оценка за личностите в онези събития и конкретно за цар Иван Шишман, който в нашата традиция се разглежда обикновено като не слаб, но не и блестящ владетел, коментира д-р Русев. „Основният проблем, свързан с изучаването на този период, са твърде оскъдните исторически свидетелства, които са създадени в съвремието на събитията. Поради това в историографията съществуват много догадки, много хипотези, свързани с отделни аспекти на неговите живот и дейност. В публичното пространство, извън средите на професионалните историци неговата личност се свързва с още повече легенди“, каза още той.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Мая Бежанска и Димитър Баненкин са гост-актьори в спектакъла „Тримата мускетари“ в Драматично-куклен театър „Васил Друмев“
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
„Б.Т.Р.“ към публиката: Много е важно това, което ни давате, така ще продължим още 30 години
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Цветни аспекти
Художникът Красимира Друмева представя свои творби в ретроспективна изложба
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.